Automation of technological and business processes

ISSN-print: 2312-3125
ISSN-online: 2312-931X
ISO: 26324:2012
Архiви

Cистема автоматичного регулювання інваріантна до контрольованих збурень з прогнозуванням сигналу корекції по кубічному сплайну

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

М.Т. Степанов
В.А. Хобин

Анотація

У статті розглядається система автоматичного регулювання, що реалізує комбінований принцип управління інваріантна щодо контрольованих збурень. У математичних моделях коригувальних зв'язків систем автоматичного регулювання інваріантних до контрольованих обурені-вам часто присутні фізично не реалізовуються ланки чистого випередження. В інженерній практиці для прогнозування сигналу корекції на час вперед такі ланки наближено замінюють форсує ланка. В якості альтернативи такому підходу пропонується вести прогнозування сигналу корекції на основі кубічного сплайна. Проведений аналіз показує, що окремі ділянки траєкторії руху-ня сигналу корекції можуть бути представлені безперервними, багаторазово диференційовними функція-ми (наприклад, кубічним сплайном). Для моделі кубічного сплайнів знайдені співвідношення, що дозволяють оцінювати їх параметри і вести розрахунок прогнозного значення змінної в реальному часі. Проведено структурний та оптимальний параметричний синтез альтернативних варіантів систем автоматичного регулювання інваріантних до контрольованих збурень. Порівняльний аналіз оптимальних систем, проведений в тимчасовій і частотних областях показав значну перевагу системи регулювання з прогнозуванням сигналу корекції по кубічному сплайну. У порівнянні з системою, де для прогнозування-вання використовується форсує ланка, система регулювання з прогнозуванням по кубічному сплайну забезпечує зниження інтегрального і прямих показників якості в кілька разів. Аналіз амплітуди-частоності характеристик систем автоматичного регулювання показав, що система автоматичного регулювання з прогнозуванням сигналу корекції по кубічному сплайну може ефективно гасити обурення в широкому діапазоні частот.

Ключові слова:
Прогнозування, кубічний сплайн, помилка прогнозування, система автоматичного регулювання, інваріантність

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Степанов, М., & Хобин, В. (2020). Cистема автоматичного регулювання інваріантна до контрольованих збурень з прогнозуванням сигналу корекції по кубічному сплайну. Automation of Technological and Business Processes, 12(1). https://doi.org/10.15673/atbp.v12i1.1705
Розділ
ПИТАННЯ ТЕОРІЇ, МЕТОДИ ТА АЛГОРИТМИ ЕФЕКТИВНОГО АВТОМАТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ ОБ’ЄКТАМИ ХІМІКО-ТЕХНОЛОГІЧНОГО ТИПУ

Посилання

Stepanov M.T. et al. “Prognozirovanie vyinuzhdennogo dvizheniya i ego primenenie v sistemah garantiruyuschego upravleniya”, Avtomatizatsiya tehnologichnih ta biznes-protsesiv”, no. 5-6, pp. 20-25, 2011.
Pikina G.A. et al. “Sintez lineynyih prognosticheskih algoritmov regulirovaniya”, Novoe v rossiyskoy elektroenergetike 2009, vol. 10. pp. 40-44.
Pikina G.A. et al. “Prognosticheskie tipovyie algoritmyi regulirovaniya”, Teploenergetika 2011, vol. 4. pp. 61-66.