Scientific Works

ISSN-print: 2073-8730
ISSN-online:
ISO: 26324:2012
Архiви

ДОСЛІДЖЕННЯ СПОСОБІВ ВИЛУЧЕННЯ ФІТОКОМПОНЕНТІВ З БУРЯКУ

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Любов Миколаївна Тележенко
https://orcid.org/0000-0001-6675-2625
Алла Костянтинівна Бурдо
http://orcid.org/0000-0003-1982-8820
Марина Миколаївна Чебан

Анотація

Одним з актуальних наукових напрямків в створенні здорової їжі є застосування нових підходів до розробки рецептур і технологій, що дозволяють створити продукти з новими властивостями, поліпшити якість шляхом введення в склад біологічно активних речовин природного походження. Потреба організму у вітамінах, мінералах та інших речовинах  задовольняється за рахунок овочів, фруктів, ягід, прянощів або концентратів, екстрактів з них.


На сьогоднішній день  все більшу увагу дослідників привертають лікувальні властивості буряку. Столовий буряк характеризується багатим хімічним складом, містить комплекс натуральних біологічно активних речовин, які мають здатність зв’язувати та виводити з організму шкідливі для здоров’я людини сполуки, а також стимулювати імунну систему організму.


 Серед фітокомпонентів буряку особливе місце займають бетаїн та бетанін, що надають йому корисних та  барвних властивостей. Зберегти ці властивості та донести їх до споживача у складі різної харчової продукції можна за допомогою таких способів, як пресування, екстрагування або комбінацією цих двох способів. Однак, пресуванням буряку можна вилучити не всі екстрактивні компоненти сировини. Багато фіто компонентів залишається у вичавках та не потрапляє у харчову продукцію. Найкращим способом вилучення максимальної кількості корисних речовин та пігментів буряку є комбінування способів пресування сировини та екстрагування вичавок.  Тому перспективним для виробництва якісної харчової продукції є використання бурякового екстракту, який може надавати звичайним стравам та напоям нові поживні та органолептичні властивості  та має широке використання у різних галузях харчової промисловості – безалкогольній, кондитерській, харчоконцентратній,  лікеро-горілчаній, тощо.


На процес екстрагування буряку впливає багато факторів, які потрібно враховувати при вилучені цільового компоненту. Процес екстрагування найчастіше проводять при підвищених температурах, що дозволяє збільшити кількість екстрактивних речовин у готовому продукті. Але барвні та біологічно активні  речовини буряку особливо чутливі до дії високих температур. У виробництві харчової продукції НВЧ-обробка знайшла широке застосування, у тому числі для вилучення екстрактивних речовин. Тобто проведення процесу екстрагування у НВЧ-полі дозволяє інтенсифікувати процес та підвищити якість продукту.


 

Ключові слова:
фітоконцентрат, барвні властивості, столовий буряк, бетанін, буряковий екстракт, екстрагування

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Тележенко, Л., Бурдо, А., & Чебан, М. (2019). ДОСЛІДЖЕННЯ СПОСОБІВ ВИЛУЧЕННЯ ФІТОКОМПОНЕНТІВ З БУРЯКУ. Scientific Works, 82(2), 61-67. https://doi.org/10.15673/swonaft.v82i2.1164
Розділ
Статьи

Найчастіше прочитані статті того самого автора (ів)